Až budeme milovat své tělo

Úvod Makaki Dech a relaxace Videa Blog Kontakt

Taiji-2 Čekala jsem na přátele a mezitím nakukovala do výkladních skříní, když za mnou zadrnčel telefon a já vyslechla část rozhovoru.
„Ahoj Hani!..........jo, jo,…….no jak se mám – holka je u babičky a já veškerý čas běhám po doktorech, ….no, …..jo to víš mám artrózu v kolenech druhého stupně ….. tak co asi můžu, no …….“.
Nedalo mi to a ohlédla jsem se. Ta kolena s artrózou nebyla rozhodně starší 35 let a nosila velice upravenou ženu.
Něco mi neladilo. Mladá, velice upravená, rázná pani přesvědčuje druhou ženu, jak je na tom zle? K tomu bez emocí v hlase, bez připuštění možnosti, že by zkoušela udělat něco proti tomu?
Něco mi bylo divné, něco mi „nevonělo.“ Až doma mi ale došlo, co to bylo:
Příliš mladá na tuto nemoc - s chováním sedmdesátnice.
U převážné většiny seniorů je totiž typické: velká nevědomost a neinformovanost, nadávky na lékaře, vztek na nedostatek času, který musí věnovat lékaři na kontroly nebo vyšetření, nedůvěra v léčbu, ale žádná akce z vlastní strany pro změnu nepříjemné situace.


Najednou mi došlo, že jsem měla vedle sebe vzorek naší mladé generace. Generace, která obkoukala chování svých rodičů a prarodičů a díky životnímu stylu, který zdraví poškodí dříve než u našich babiček, má možnost vzorce chování této starší generace v této oblasti zopakovat dříve.

Napadá mě:

  • Jak mohou být jiní, když jim ti před nimi předali tento způsob chování?!
  • Jak mohou myslet jinak, když byli celé mládí nuceni myslet jako ti starší a vytvářet si podobné názory?!
  • Jak mohou získat jiný vztah ke svému tělu, když je to nikdo nenaučil?!
  • Jak může mysl této ženy milovat svá kolena, když vždy slyší přímo i nepřímo nadávky a stesky, co kvůli nim ta osoba zkouší?!
  • Co jsme obkoukali? Třeba… „to zatracený koleno“, „ty svinský nohy, pořád jen bolí“, „ten nešťastný loket, ne a ne si nechat říct“, „zatracený oči, houby už vidí“,…...


To bylo, co mě u této ženy zarazilo nejvíce – nemilovala své tělo, protože nebyla k tomu doma vedena a sama k tomu zatím nedošla – ŠKODA. Možná k této nemoci nemusela vůbec dojít, nebo aktivně si mohla pomoci nemoc vylepšit a dokonce třeba i vyléčit. Musela by ale své tělo milovat.

Napadlo mě, že by byl zcela na místě úplně nový způsob výchovy, který by především podporoval lásku k sobě. Také mi přišla vhodná tato slova:
„Ve světě bude potřebný úplně nový způsob výchovy, jehož prostřednictvím bude zásadně každý zasvěcen do tichosti srdce, jinými slovy: bude uveden do meditace, jejímž prostřednictvím bude připraven soucítit se svým tělem. Protože dokud nesoucítíš s vlastním tělem, nemůžeš soucítit s žádným jiným tělem.
Taková výchova, která tě neučí milovat svoje tělo, která tě neučí, jak můžeš proniknout do jeho tajemství, nebude schopna tě naučit, jak dosáhneš vlastního vědomí. Osho

Pamatuji se, že jsem při své léčbě okamžitě začala měnit způsob chování především k sobě. Chování vycházelo samozřejmě od myšlenek a zde jsem zamítla všechny, které by nepodporovaly lásku k mému tělu.

Kdysi jsem tak trochu vynadala své kamarádce. Již několik let žila v obrovském stresu. Stále se snažila vyřešit navíc silnou obezitu. Její obézní tělo se jí prostě nelíbilo. Upozornila jsem ji, jak by ho měla vynášet až do nebes, protože to ono jí mimořádně dobře sloužilo, aby ustála stálé směny, spánek na dvě nebo čtyři hodiny nanejvýš a ještě všechny ty umořující myšlenky její mysli. Pochopila.

A já si troufám důvěřovat, že třeba právě teď pochopili další čtyři, nebo deset – možná dvacet dalších. A to mi dělá radost ♥